Wizyta Przedszkolaków w kościele

23 marca w ramach religii z księdzem Januszem Łucem, dzieci z przedszkola w Tarnawie wybrały się do kościoła parafialnego, dzięki uprzejmości ks. Prałata Jana Krupińskiego, który zawsze chętnie zaprasza maluchy do świątyni.

Była to bardzo ważna i potrzebna wszystkim nauka. Maluszki i starszaki poznały najważniejsze miejsca w kościele i mogły zobaczyć je z bliska, a były to przede wszystkim: Tabernakulum i cały ołtarz główny wraz z najważniejszymi przedmiotami liturgicznymi, potrzebnymi do odprawienia mszy świętej. Wraz z księdzem zwiedziliśmy też nawy boczne, zakrystię, dawną chrzcielnicę, ołtarz Serca Jezusowego, stacje drogi krzyżowej, a także wpatrywaliśmy się w święte obrazy. Uwaga dzieci została w sposób szczególny zwrócona przez księdza na obraz Matki Bożej Częstochowskiej, św. Józefa i św. Maksymiliana Kolbego, a także na figury, które dziewczynki noszą w czasie procesji. Ksiądz Janusz wyjaśnił, dlaczego w kościele przysłonięty jest krzyż, a także omówił znaczenie kolorów liturgicznych. W zakrystii dzieci mogły obejrzeć wszystkie szaty liturgiczne, ornaty,  stuły, alby oraz komże. Przedszkolaki bardzo zainteresowały się cingulum, czyli sznurem, którym przewiązuje się albę, a także wszystkimi kolorami i rodzajami ornatów. Zwieńczeniem i najważniejszym punktem dnia, było ucałowanie Relikwii Św. Jana Pawła II, wspólna modlitwa, śpiewanie piosenek religijnych oraz błogosławieństwo księdza Janusza. Taka wycieczka i wspaniała lekcja katechezy na pewno rozbudzi w dzieciach jeszcze większą miłość do Pana Jezusa i zaowocuje w przyszłości.

Oprac. K. Michalak