V Rajd Papieski

W dniach 26-27 października 2010 r. przy pięknej słonecznej pogodzie  odbył się V jubileuszowy Szkolny Rajd Szlakiem Papieskim. W tym roku trasie w pierwszym dniu uczestnicy przemierzyli odcinek Kalnica - Chryszczata – Jeziorka Duszatyńskie – Kalnica, a w drugim odcinek - Gimnazjum im. Jana Pawła II w Tarnawie Dolnej – kościół parafialny w Tarnawie Górnej – Makówka – klasztor Karmelitów Bosych – Plac Obrońców Węzła Kolejowego w Zagórzu. Organizatorami Rajdu tradycyjnie są Gimnazjum w Tarnawie Dolnej oraz Stowarzyszenie „Nasza Przyszłość – Tarnawa”.

Na trasę V Rajd w tym roku wyszło 48 uczestników oraz 6 opiekunów.  Po raz pierwszy udział w rajdzie wzięli uczniowie SP w Porażu pod opieką P. Joanny Pisula.

Na trasę tegorocznego dwudniowego V Szkolnego Rajdu Szlakiem Papieskim wyruszyli przede wszystkim uczniowie Gimnazjum i SP w Tarnawie Dolnej pod opieką nauczycieli opiekunów grup: Panów: Marka Drwięga, Macieja Bara, ks. Janusza Łuca, Adama Malca oraz Janusza Krajnika. W drugim dniu dołączyła do grupy także Angielka pani Lisa znajoma P. Marka Drwięgi, która zachwyciła nas swoją chęcią zdobywania wiedzy przyrodniczej i czysto ludzkiej – uczyła się naszych imion i poprawnego ich wypowiadania. Rajd tradycyjnie rozpoczęło spotkanie uczestników przy Pamiątkowej Tablicy Patrona Gimnazjum. I Dzień Rajdu kończył się noclegiem na terenie szkoły, gdzie uczestnicy jak co roku zaplanowane mieli różne atrakcje: min. rozgrywki sportowe oraz ognisko z pieczeniem kiełbasy.

W drugim dniu  Rajd prowadził inna niż co roku trasą. Przemierzyliśmy odcinek Gimnazjum im. Jana Pawła II w Tarnawie Dolnej – kościół parafialny w Tarnawie Górnej – Makówka – klasztor Karmelitów Bosych – Plac Obrońców Węzła Kolejowego w Zagórzu. Szczególnym akcentem było spotkanie z Janem Pawłem II pod pomnikiem przy naszym kościele, który przypomina dzień beatyfikacji Sługi Bożego Jana Pawła II. Rajd zakończył się spotkaniem z przedstawicielami władz naszej Gminy Panem Burmistrzem Ernestem Nowakiem oraz Przewodniczącym Komisji Społeczno-socjalnej P. Juliuszem Pałasiewiczem. W słowie do młodzieży podkreślili oni że takie wędrówki należy kontynuować ze względu na pamięć o naszym Ojcu Świętym oraz dla zdobywania wiedzy przyrodniczej i historycznej o naszym regionie.  Podziękowali także organizatorom oraz opiekunom Rajdu za trud organizacyjny oraz poświęcenie w pracy wychowawczej z młodzieżą.

Opracował: JK

Foto: Ks. J.Łuc oraz J. Kranik