Ks. Marek Zarzyczny

Ks. Marek Zarzyczny ur.1971r.. Święcenia kapłańskie przyjął w 1998r. w Przemyślu. Pracował jako wikariusz w Radymnie, Lesku, Przemyślu, parafii św. Piotra i Jana w Krośnie. Obecnie jest Dyrektorem Hospicjum w Krośnie.

Po długo oczekiwanym okresie, bo po 43 latach do Seminarium wstąpił kolejny parafianin Ks. Marek Zarzyczny. Urodził się 12 sierpnia 1971r w Lesku. Syn Tadeusza i Janiny z domu Lorenc. Nad jego drogą duchową czuwał ks. Józef Jakieła, który go chrzcił i przygotował do przyjęcia I Komunii św.   Wychowywał się z czwórką rodzeństwa. Szkołę podstawową rozpoczął w 1978r w Tarnawie Dolnej. Uczęszczał do niej 8 lat (1986r). Ze wspomnień wychowawców czytamy „ był spokojnym i grzecznym chłopcem. Często widywałam go w kościele, nie byłam zaskoczona jego wyborem” (p. Halina Marcinik) ,„był miły, spokojny, pracowity, zawsze uśmiechnięty. Nie miał wrogów i był lubiany przez rówieśników. Wybór drogi życiowej  pasuje do jego osobowości„(p. Stefania Komarska).

Ks. Marek Zarzyczny jako młody chłopiec  pełnił posługę ministranta, uczestniczył w różnych pracach na rzecz kościoła, brał udział w okolicznościowych spotkaniach z kolegami, obstawiał uroczystości kościelne i angażował się w uroczystościach szkolnych. Po ukończeniu Szkoły Podstawowej rozpoczął kształcenie w 3 letniej Zawodowej Szkole  Drzewnej w Lesku a następnie kontynuował naukę w 3-letnim Technikum. w 1992 roku zdał maturę i wstąpił do WSD w Przemyślu. Jako kleryk wraz ówczesnym wikariuszem ks.Piotrem Babijczukiem, zapoczątkował piesze pielgrzymki do Kalwarii Pacławskiej (1994r). W Seminarium został wybrany duktorem kleryków swojego rocznika.  

Dnia 27.04.1997r przyjął święcenia diakonatu z rąk Ks. bp. Ignacego Tokarczuka. Uroczystości miały miejsce w Besku. Uczestniczyli w nich, prócz najbliższej rodziny liczni parafianie. W tym czasie napisał pracę magisterską na temat „ Historia parafii Tarnawa Górna od początków istnienia do roku 1936”. Odbył praktykę diakonackiej w parafii p.w. NMP Królowej Polski w Wacławicach. 

31 maja 1998 roku w Archikatedrze Przemyskiej z rąk Ks. abp. Józefa Michalika przyjął święcenia kapłańskie a  tydzień później, 7.06 miały  miejsce uroczystości prymicyjne w rodzinnej miejscowości. Z domu rodzinnego udekorowaną  drogą w uroczystej procesji prowadzono prymicjanta do kościoła parafialnego. Ciekawą dekoracją procesji był konny szyk z jeźdźcami. Po tak wielu latach parafianie licznie uczestniczyli w tej uroczystości. W obecności rodziny, kapłanów, kolegów, znajomych i parafian ks. Marek odprawił swą pierwsza Mszę św.

Po uroczystościach w Kościele zaproszeni goście udali się do Sali Domu Ludowego w Tarnawie Górnej gdzie przygotowano przyjęcie prymicyjne. W tym samym roku 11.08 ks. Marek z pomocą ówczesnego kleryka Jacka poprowadził 5 już, pieszą pielgrzymkę do Kalwarii. 
Pierwszą placówką na którą został skierowany ks. Marek była parafia Nienadowa Górna, zastępował tam w czasie wakacji ks. Proboszcza. 

Od 1 września 1998 do sierpnia 2000r. pracował jako wikariusz diecezji przemyskiej, najpierw w parafii Radymno u boku rezydenta ks. Prałata L. Dyszyńskiego, który był wcześniej administratorem jego rodzinnej Parafii Tarnawa Górna. W Parafii Radymno zajmował sie formacją ministrantów, prowadził Oazą Domowego Kościoła i uczył katechezy w Liceum Ogólnokształcącym. 

Kolejną placówką duszpasterską  od 2000 – 2005r  była Parafia  w Lesku. W tym czasie uczył w  Gimnazjum Publicznym oraz Liceum Ogólnokształcącym. Prowadził kręgi Domowego Kościoła. Pełnił posługę Moderatora Rejonowego Domowego Kościoła. Współorganizował rekolekcje dla młodzieży i małżeństw.

W latach 2005 – 2007. został mianowany wikariuszem w parafii Przemyśl – Kazanów, w której pracował do 25 lutego 2007 r. Praca w tej parafii była kolejnym doświadczeniem w jego posłudze kapłańskiej, bo oprócz pracy duszpasterskiej i katechizacji  był świadkiem budowy nowej, pięknej świątyni parafialnej.

Później był  wikariuszem parafii św. Piotra i Jana z Dukli w Krośnie. Obok obowiązków wikariuszowskich był koordynatorem budowy hospicjum "Caritas" im. bł. Matki Teresy z Kalkuty. To nowe wezwanie, które wymagało wysiłku i poświęcenia wielu osób. Cel  jakim jest hospicjum  jest szczytny, bo  służył będzie najbardziej potrzebującym chorym i cierpiącym w ostatnim etapie ich życie. Wraz z wolontariuszami ks. Marek zdobywał środki na modernizację budynku włączając się w organizację koncertów, aukcji, kwest. Na swej drodze spotykał się z życzliwością przedsiębiorców i darczyńców z Krosna i okolic, którzy nie szczędzili ofiar. 

Ks. Marek to człowiek zawsze wesoły, pełen humoru, a jednocześnie wsłuchany i odczytujący głos Pana Boga. Jest kontaktowy, otwarty i zawsze służy pomocą. Jak tylko ma możliwość odwiedza rodzinną parafię. Dla każdego ma uśmiech i dobre słowo. W swym krótkim kapłaństwie zasłynął jako wspaniały kaznodzieja. Dał poznać się jako dobry organizator i osoba odpowiedzialnie wywiązująca się ze swych obowiązków. 

Po swej pracy wikariuszowskiej otrzymał nominacje na Dyrektora Hospicjum w Krośnie. Był mocno zaangażowany w piękne dzieło służby człowiekowi przy końcu ziemskiej wędrówki. Służył im do  2020 roku. Poczatkiem maja totrzymał aplikatę na Proboszcza do Jasienicy Rosielnej, gdzie poprzednikiem był obecny biskup pomocniczy Ks. Krzysztof Chudzio.