Wspomnienie św. Błażeja

Dzisiaj w Kościele obchodziliśmy wspomnienie św. Błażeja biskupa i męczennika. Od wieków św. Błażej cieszy się zasłużoną sławą patrona od chorób gardła, zębów i krwotoków. Dolegliwości te leczono za pomocą swoistej inhalacji dymem płonących świeczek woskowych, poświęconych w kościele w dniu jego wspomnienia. Nazywano je "błażejkami". Po dziś dzień w niektórych kościołach najczęściej po zakończonej Mszy św., kapłani przechodzą wśród szpaleru zgromadzonych wiernych, dotykając ich gardeł skrzyżowanymi świecami woskowymi.
W dzień św. Błażeja jest nie tylko błogosławieństwo świeczek, ale również owoców - najczęściej jabłek. Pobłogosławione jabłka podawane są później, stosownie do potrzeb, chorym uskarżającym się na bóle gardła. Jednak nie wystarczy tylko zjeść poświęcone jabłko, a trzeba żywej wiary i żarliwej modlitwy.
Święty Błażej jest jednak nie tylko skutecznym orędownikiem w dolegliwościach gardła, zębów i przy chorobach krwotocznych. Godzi się bowiem pamiętać także o jego szczególnej misji duchowej. Jest nią pomoc niesiona wszystkim, którzy pragną wyspowiadać się z grzechów zatajonych niegdyś w konfesjonale.
W naszym kościele po Mszy św. wieczornej juz kolejny raz było błogosławieństwo jabłek.