Wigilia Paschalna

Wigilia Paschalna

Wielka Sobota jest dniem ciszy i oczekiwania. W Wielką Sobotę w Kościele katolickim, podobnie jak w Wielki Piątek, nie są odprawiane msze św. Po zapadnięciu zmroku wierni gromadzą się na Liturgii Wigilii Paschalnej. 

Wigilia Paschalna jest centralnym momentem Triduum Paschalnego i całego roku liturgicznego. Jej radosna liturgia należy już do obchodów dnia zmartwychwstania.

W naszym Kościele Liturgia Wigilii Paschalnej rozpoczęła się od poświęcenia ognia i paschału. Przy ogniu przygotowanym  przez strażaków zapalono paschał który wniósł do ciemnego kościoła Ks. Proboszcz, trzykrotnie wypowiadając Światło Chrystusa!.  Następnie Ksiądz Wikariusz  odśpiewał Orędzie Paschalne.

Następnie odbyła się Liturgia Słowa. Czytania odczytali przedstawiciele parafii a psalmy odśpiewały dziewczęta ze scholi. Po każdym czytaniu była modlitwa kapłana. Liturgię słowa zakończyło uroczyste Gloria, podczas którego rozbrzmiały dzwony milczące od Wielkiego Czwartku, następnie była modlitwa wiernych.

Trzecią częścią obchodów liturgii Wigilii Paschalnej jest liturgia chrzcielna. W jej trakcie odśpiewano litanię do Wszystkich Świętych, potem było błogosławieństwo wody, odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych oraz pokropienie wodą święconą.

Ostatnia część liturgii Wigilii Paschalnej byłą Liturgia Eucharystyczna podczas której wierni przyjęli Komunię św.

Na zakończenie kapłan odśpiewał uroczyste błogosławieństwo. Wierni adorują Jezusa Zmartwychwstałego przy pustym grobie.