Cerkiew w Tarnawie Górnej zmieniła wizerunek.

Obiekt ten wśród naszych mieszkańców od dłuższego czasu wywoływał mieszane uczucia głównie ze względu na stan techniczny budynku i wynikające stąd zagrożenia. U przyjezdnych wzbudzał ciekawość i był często fotografowany. Dla gospodarzy wioski odwiecznym problemem było zaniedbane otoczenie cerkwi stojącej jak by nie było w centrum naszej miejscowości, które podlega zarządowi Starostwa w Sanoku. Wielokrotne interwencje Rady Sołeckiej w Starostwie o uporządkowanie tego terenu nie dawały rezultatu, stąd powstał pomysł aby przynajmniej w zakresie możliwym do ingerencji przy tego typu budowlach, zadbać o bezpieczeństwo i poprawę estetyki otoczenia cerkwi. Problemem zajęło się działające przy naszej Parafii STOWARZYSZENIE „Nasza Przyszłość – Tarnawa”, które w 2013 r., przy współpracy z Fundacją Bieszczadzką zrealizowało własny projekt pod nazwą: „Poprawa bezpieczeństwa i wizerunku otoczenia cerkwi w Tarnawie Górnej”. W wyniku zaplanowanych w ramach w/w projektu prac, uporządkowano zaniedbane otoczenie cerkwi. Usunięto zbędne przedmioty, betonowe fragmenty starego ogrodzenia cerkwi, zniszczone ogrodzenie studni, zakrzaczenia oraz drzewa rosnące pod murem  i wokół budynku, usunięto gruz, kamienie  oraz nadmiar ziemi, wyplantowano teren, zasiano trawę, zainstalowano nowe ogrodzenie, odnowiono zamknięcia i zabezpieczono przed wejściem na teren cerkwi niepożądanym osobom. W celu poprawy jakości produktu turystycznego ustawiono tablicę informacyjną przybliżającą historię cerkwi i naszej miejscowości. Wszystkie prace niespecjalistyczne zostały wykonane w formie wolontariatu przez członków Stowarzyszenia. Przy uporządkowaniu terenu pomogli częściowo uczniowie Gimnazjum im. JPII w Tarnawie Dolnej.

„Projekt dofinansowano ze środków Programu „Działaj Lokalnie VIII” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce” oraz Fundacji Bieszczadzkiej-Ośrodka Działaj Lokalnie w Ustrzykach Dolnych w ramach  Funduszu Grupy Partnerskiej „Zielone Bieszczady”.

RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ – STOWARZYSZENIE „Nasza Przyszłość – Tarnawa”

Opracował: J. Krajnik