Tradycje bożonarodzeniowe w placówkach oświatowych naszej parafiii

Tradycyjnie już od kilkunastu lat przed przerwą świąteczną w naszej szkole mają miejsce uroczyste klasowe wigilie. Uczniowie, wspólnie z mamami i babciami, przygotowują tradycyjne potrawy. Zazwyczaj są pierogi, barszcz z uszkami, gołąbki, ryba, kluski z makiem i słodkości.

W udekorowanych świątecznie salach zapalono choinki przystrojone ozdobami wykonanymi przez uczniów. Na stole nakrytym białym obrusem zapłonęły wigilijne świece. Po wspólnej modlitwie wszyscy podzielili się opłatkiem i złożyli sobie życzenia. Uroczystości towarzyszyły dźwięki kolęd płynących z magnetofonu i śpiewanych przez dzieci. Dzieci były bardzo zaangażowane w przebieg wigilii, udzielał się im już świąteczny nastrój, a przygotowane potrawy smakowały inaczej niż zwykle.

Z kolędą i opłatkiem, występem  dla wszystkich uczniów, nauczycieli, pracowników szkoły i rodziców odbył się w naszej szkole apel bożonarodzeniowy. Program artystyczny, przygotowany przez P. Halinę Krajnik , w wykonaniu uczniów klasy II, uświetnił to spotkanie. Były wiersze, kolędy i pastorałki, które wprowadziły wszystkich w świąteczny nastrój. Pani dyrektor  podziękowała dzieciom za piękne przedstawienie i złożyła życzenia świąteczne i noworoczne dzieciom, rodzicom, nauczycielom oraz pracownikom szkoły. Przypomniała o zachowaniu bezpieczeństwa w czasie ferii świątecznych. Na zakończenie Ksiądz Katecheta pobłogosławił opłatki, którymi podzielono się składając sobie serdeczne życzenia.  W pogodnych nastrojach wszyscy pożegnali się, opuszczając szkołę na dwa tygodnie.

Podobne spotkania miały miejsce w Gimnazjum im. Jana Pawła II. Uczniowie wraz z wychowawcami organizowali klasowe wigilie (zobacz galerię) a w piatek przed świętami uczniowie klasy Ia, pod okiem P. Haliny Sadlik przygotowali apel świateczny. Uczestnikami apelu byli nie tylko uczniowie i pracownicy szkoły, obecni byli również emerytowani nauczyciele i pracownicy obsługi (galeria zdjęć).

Po uroczystościach szkolnych pracownicy szkoły mieli swoje spotkania wigilijne.