Uroczystość Objawienia Pańskiego

Uroczystość Objawienia Pańskiego

Uroczystość Objawienia Pańskiego potocznie zwana Świętem Trzech Króli jest jednym z najstarszych świąt w Kościele. Czcimy dziś objawienie się Boga w widzialnej postaci. Wcielony Bóg objawił się poganom w osobach Mędrców, narodowi wybranemu przy chrzcie w Jordanie i swoim uczniom przez cud dokonany w Kanie Galilejskiej.

Słowo dzisiejszej liturgii mówi o Mędrcach ze Wschodu.  Mędrcy, którzy przybyli do Jezusa złożyli dary. Wedle tradycji były nimi: złoto - symbol godności królewskiej, kadzidło - godności kapłańskiej, mirrę - symbol wypełnienia proroctw mesjańskich oraz zapowiedź śmierci Zbawiciela. Jednocześnie był to wyraz wiary w Chrystusa prawdziwego człowieka (mirra), prawdziwego Boga (kadzidło) oraz Króla (złoto).

Z uroczystością Objawienia Pańskiego wiąże się również zwyczaj święcenia kredy, kadzidła i wody. Poświęconą kredą wypisuje się na drzwiach mieszkania C+M+B oraz aktualny rok. Litery te, interpretuje się dwojako,  jako inicjały trzech króli, ale bardziej prawidłowe znaczenie to "Christus Mansionem Benedicat", czyli "Niech Chrystus błogosławi ten dom" , bądź „Chrystus dobroczyńcą wielu".  

W dniu dzisiejszym w naszym kościele na każdej Mszy św. POAK poprowadził adorację przy żłóbku. Kapłani poświęcili mirrę, kadzidło i wodę, a Mszę św. o godz. 12.00 uświetnił śpiew scholi parafialnej.