Szlak Ku Pamięci

Projekt: „Szlak Ku Pamięci przyrodnicze i historyczne ślady na terenie wsi Tarnawa Górna” – oferta turystyczna miejscowości Tarnawa Górna.  Relacja z prac przygotowawczych i montażowych oznakowania ścieżki przyrodniczo – historycznej.

Opracowany przez Stowarzyszenie projekt „Szlak Ku Pamięci – przyrodnicze i historyczne ślady na terenie wsi Tarnawa Górna” uzyskał dofinansowanie w ramach Działania III.3.1.2 Górski Fundusz Organizacji Pozarządowych w ramach projektu Alpy Karpatom.

Celem głównym projektu jest wzmocnienie potencjału miejscowości Tarnawa Górna w zakresie tworzenia produktów turystycznych inspirowanych lokalnymi zasobami, historycznymi, kulturalnymi i przyrodniczymi z wykorzystaniem doświadczeń szwajcarskich.

Poniżej prezentujemy fotki z prac przygotowawczych projektu polegających na penetracji terenu, zmierzenie odległości i czasu przejścia trasy, wstępne zaplanowanie jej przebiegu z uwzględnieniem punktów historycznych i przyrodniczych, wstępnej ilości oznakowani i tablic informacyjnych. Prace te odbyły się jeszcze w fazie pisania projektu.

Projekt powstał wczesną wiosną(stąd ostatnie ślady śniegu na zdjęciach)przy współpracy Stowarzyszenia z Radą Sołecką Tarnawy Górnej – a głównie z Sołtysem wsi P. Markiem Marcinikiem. Autorem projektu jest Prezes Stowarzyszenia „Nasza Przyszłość – Tarnawa – P. Janusz Krajnik, konsultantem pracownik UMiG w Zagórzu P. Rafał Baryła.

Całkowita wartość projektu wynosi 23 000 zł, z czego kwota pozyskanego dofinansowania stanowi 20 700 zł. Wkład własny do realizacji projektu w wysokości 2300 zł zapewniła Gmina Zagórz udzielając dotacji dla Stowarzyszenia.

W ramach projektu już w najbliższych dniach wytyczona i oznakowana zostanie ścieżka przyrodniczo historyczna obejmująca najciekawsze zabytki architektury i najważniejsze obiekty przyrodnicze znajdujące się na terenie miejscowości Tarnawa Górn do których należą: cerkiew i kościół parafialny, dwór z I połowy XIX wieku, kapliczki a także góry Makówka i Gruszka – Miejsce Straceń. Planowana długość wytyczonego szlaku wyniesie około 8,5 km a czas jego przejścia będzie zajmować ok 3 godzin.

Stowarzyszeniu „Nasza Przyszłość Tarnawa” apeluje do mieszkańców Tarnawy Górnej o poszanowanie elementów szlaku i zwracanie uwagi na to by je nie niszczono.