Poświęcenie kapliczki Św. Stanisława Kostki

Poświęcenie kapliczki Św. Stanisława Kostki w Tarnawie Dolnej.

W obecności ok. 50 osób w dniu 13 października Ks. Prałat Jan Krupiński w asyście Ks. Józefa dokonał poświecenia kapliczki Św. Stanisława Kostki w Tarnawie Dolnej, stojącej od 81 lat na wzniesieniu przy skrzyżowaniu obok domu państwa Baczyńskich. Następnie zebrani w hołdzie wdzięczności tym co budowli i remontowali kapliczkę odmówili w ich intencji radosną cząstkę Różańca Świętego. Drewnianą figurę Św. Stanisława Kostki odnowił P. Andrzej Gąsieniec.

Kapliczka w tym miejscu stoi od 1933 r. i przetrwała okres zawieruchy wojennej. Jej data powstania łączy się z datą ukończenia budowy naszego kościoła parafialnego. W ostatnim okresie kapliczka dość mocno pochyliła się co groziło jej upadkiem i zniszczeniem. Z inicjatywy Ks. Proboszcza w ostatnich tygodniach dokonano gruntownego remontu kapliczki – wyprostowano i podłożono nowy fundament, odnowiono elewacje wewnętrzną i zewnętrzną oraz wykonano nad betonowym zadaszeniem nowe z gontów. Koszt prac i materiałów prawie w całości został pokryty z pieniędzy parafialnych. Jak się okazało w kapliczce tej oprócz figury Św. Stanisława Kostki znajdował się także Cudowny Obraz Matki Bożej w Chłopicach pod Jarosławiem z datą 30 kwietnia 1902 r. i stemplem ówczesnego Arcybiskupa Przemyskiego, a dzisiaj już Świętego Józefa Sebastiana Pelczara.

Na zdjęciach przedstawiamy to wydarzenie. Foto. Emilka K. oraz JK. dla porównania kilka fotek kapliczki z przed remontu.