Konkurs "Jan Paweł II - Świętymi bądźcie"

Dzień Papieski jest obchodzony od 2001 r., w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Organizuje go powstała pod patronatem Konferencji Episkopatu Polski Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Jej celem jest upamiętnianie pontyfikatu Jana Pawła II poprzez upowszechnianie nauczania Papieża oraz wspieranie edukacji zdolnej młodzieży z małych miast i wsi. Od początku inicjatywy Dnia Papieskiego Akcja Katolicka Archidiecezji Przemyskiej corocznie organizuje konkurs dla młodzieży gimnazjalnej, nawiązujący tematem do hasła danego roku. W każdej edycji bierze w nim udział kilkuset gimnazjalistów.
W tym roku w dniu 26.09.2014 w Gimnazjum im. Jana Pawła II w Tarnawie Dolnej odbyła się już kolejna edycja konkursu, który przebiegał pod hasłem „Jan Paweł II – Świętymi Bądźcie”. Jan Paweł II samą świętość definiuje następująco: „Świętość stanowi kres drogi nawrócenia, ponieważ „nie jest ono celem samo w sobie, ale jest raczej pielgrzymowaniem do Boga, który jest święty. Być świętym znaczy naśladować Boga i sławić Jego imię w dziełach, których dokonujemy w naszym życiu (por. Mt 5,16)".
Celem konkursu jest w szczególności:
- wzbudzenie u młodzieży wdzięczności Bogu za dar Jana Pawła II
- upowszechnianie nauczania Jana Pawła II
- przekazywanie wartości chrześcijańskich
- ukazywanie młodzieży wzorca osobowego
- integracja młodzieży Archidiecezji Przemyskiej
W konkursie udział wzięło 36 uczniów z różnych szkół gimnazjalnych Archiprezbiteratu Sanockiego.
Występy i przygotowane materiały oceniała komisja w składzie:
ks. Krzysztof Żołyniak                    - przewodniczący
Stanisław Jarosz                             - Blizne - odpowiedzialny za AK Archiprezbiterat Sanok
Anna Kruczek                                 - Tarnawa Górna
Barbara Silarska                              - Strachocina
Edyta Kruczek                                 - Przysietnica
Laureatką konkursu została Mariola Furdak reprezentująca Gimnazjum w Tarnawa Dolna, natomiast wyróżnienia otrzymali:
1.Grupa uczniów z zespołu szkół nr.1 w Przysietnicy 4 uczniów.
2.Weronika Kruczek-Gimnazjum Tarnawa Dolna 1 uczennica.
3.Grupa uczniów z zespołu szkół nr2-Przysietnica 12 uczniów.
Wszyscy laureaci i wyróżnieni w dniu 11.10.2014r. reprezentowali Archiprezbiterat Sanok w finale konkursu, który odbył się w kościele oo. Franciszkanów w Sanoku. Tu także Mariola Furdak powtórzyła swój sukces i została jedną z siedmiu laureatów.

Serdecznie wszystkim gratulujemy.
                                                                                                                      red. i foto A. Zarzyczny