Apel Niepodległości w Szkole Podstawowej

Apel Niepodległości w Szkole Podstawowej

        W dniu 13 listopada w SP w Tarnawie Dolnej odbył się uroczysty Apel  z okazji 96 rocznicy Odzyskania Niepodległości. W pierwszej części P. Dyr. Joanna Rudy nawiązała do historycznych wydarzeń z przed lat i wprowadziła tematycznie do apelu. Następnie Prezes Stowarzyszenia „Nasza Przyszłość – Tarnawa” P. Janusz Krajnik zrelacjonował przebieg i zaprezentował rozstrzygnięcia Konkursu związanego z oddanym do uzytku „Szlakiem Ku Pamięci”.

     Konkurs nie określał podziału na kategorie zbiorów oraz na kategorie wiekowe. W Konkursie wzięło udział 17 osób w tym najwięcej bo aż 14 ze SP w Tarnawie Dolnej.

     W zaprezentowanych zbiorach znalazły się: stare dokumenty, fotografie, obrazy, dyplomy, świadectwa i odznaczenia, jak również przedmioty codziennego użytku z dawnych lat związane bezpośrednio z historią i przeszłością obu naszych miejscowości i ich mieszkańców. Wg Komisji Konkursowej wszystkie zaprezentowane zbiory są ciekawe i warte wyróżnienia. Ich wartość historyczna jest różna, jednak organizatorom konkursu chodziło o to, aby zwrócić dzieciom, młodzieży i dorosłym uwagę na to że są one bezcenne dla ich posiadaczy i że warto je przechowywać dla następnych pokoleń. Prace te zostały wystawione w Domu Ludowym podczas uroczystego otwarcia "Szlaku Ku Pamięci w dniu 25 października, następnie wystawka trafiła do Szkoły Podstawowej w Tarnawie Dolnej, a obecnie została zaprezentowana w tarnawskim Gimnazjum.

     Decyzja Komisji Konkursowej wszystkie prace zostały WYRÓŻNIONE, a uczestnicy Konkursu otrzymali nagrody w postaci albumów fotograficznych oraz pamiątkowe dyplomy.       Nagrody oraz pamiątkowe dyplomy zostały wręczone przez P. Dyrektor Joanne Rudy oraz Prezesa Stowarzyszenia Janusza Krajnika.

A oto lista nagrodzonych uczniów SP w Tarnawie Dolnej:

  1. Adamkiewicz Weronika
  2. Baczyńska Wiktoria
  3. Chmura Natalia
  4. Marcinik Anita
  5. Koszut Aleksandra
  6. Koszut Julia
  7. Faka Patryk
  8. Koszut Jan
  9. Kozyra Krystian
  10. Lesiak Dawid
  11. Ogarek Artur
  12. Ogarek Kamil
  13. Ogarek Miłosz
  14. Zarzyczny Bartłomiej

Ponadto przyznano jeszcze 2 nagrody rodzinne - gry integracyjne(za największe zaangażowanie w konkursie) dla rodziny: Koszut i Ogarek.

     W drugiej części w tematycznym montażu słowno-muzycznym zaprezentowali się uczniowie Klasy IV pod kierownictwem wychowawcy P. Mariusza Kluczyńskiego. Montaż nawiązywał do wydarzeń z okresu walki o niepodległość oraz do momentu ustanowienia na nowo państwa polskiego i stanowił swoistą lekcję historii w szczególności dla młodszych kolegów szkolnych.