Pogrzeb dzieci zmarłych przed urodzeniem

W środę 29 czerwca br. o godzinie 15:00 w Kościele p.w. Św. Piotra i Św. Jana z Dukli w Krośnie odbyła się przygotowana głównie przez małżeństwo lekarzy Beatę i Andrzeja Guzików ludzi z Ruchu Światło Życie, uroczysta Msza Św. z udziałem ks. Arcybiskupa Józefa Michalika w intencji dzieci zmarłych przed urodzeniem i ich rodziców. Uroczystość ta zgromadziła kilkaset osób przeważnie rodziców dzieci nienarodzonych ale także wiele osób, którym problem dziecka nienarodzonego i ochrony życia do poczęcia jest bliski.
     Po Mszy Św. trumna ze szczątkami zmarłych dzieci została złożona w grobie, który powstał na tę okazję na Cmentarzu Komunalnym w Krośnie. Pogrzeb ten pomógł po chrześcijańsku przeżyć ból i żałobę po utracie dzieci, był także okazją do modlitwy, zadumy i refleksji nad wartością życia ludzkiego. Grób, w którym złożone zostały zmarłe dzieci będzie dla wielu rodziców symbolicznym miejscem spotkania z utraconym dzieckiem.

Informujemy o tych wydarzeniach, aby rozpowszechnić wiedzę o tym, że można godnie pożegnać dziecko zmarłe przed narodzeniem, by złagodzić także ból tych rodziców, którzy nie mogą pogodzić się ze stratą nienarodzonego dziecka przede wszystkim dlatego, że nie uznano jego godności, że odmówiono im uznania człowieczeństwa ich dziecka, a zarazem ich samych, i odmówiono im pogrzebu. Okazuje się, że niezgodnie z prawem!!!

Krosno to pierwsze miasto w naszej Diecezji, które dało początek i otworzyło potrzebę pochówku dzieci, które nie ujrzały światła dziennego. Dotąd „lądowały „ one wśród odpadów przeznaczonych do utylizacji. Budzi się świadomość i jest podstawa prawna na to, że rodzice dzieci mogą skutecznie „upominać” się o wydanie zwłok dzieci aby dokonać godnego pochówku.

Są już wypracowane procedury w szpitalu krośnieńskim mamy nadzieję że także inne szpitale i środowiska w naszej Diecezji i kraju zauważą ten problem.

Dzieci nienarodzone to pełnoprawni ludzie!!!

HiJK