BOże Ciało

Boże Ciało - Święto Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa,

To jedno z najbardziej uroczystych świąt katolickich ku czci Najświętszego Sakramentu czczone w całym świecie katolickim.

Z zapisków historii.

Bezpośredni związek z ustanowieniem święta Bożego Ciała miały objawienia Julianny Cornillon z Francji, która w 1209 roku miewała widzenia jasnej tarczy księżyca z zarysowaną ciemną plamą. Widzenia te zostały zinterpretowane jako skutek braku wśród świąt kościelnych dnia poświęconego Najświętszemu Sakramentowi.
   Uroczystość liturgiczną Bożego Ciała wprowadził w 1246 roku biskup Robert dla diecezji Liege w Belgii, a papież Urban IV w 1264 roku ustanowił święto Bożego Ciała dla całego Kościoła powszechnego. Na termin obchodów wyznaczył czwartek w oktawie Trójcy Przenajświętszej. W ogłoszeniu bulli przeszkodziła jednak śmierć papieża. Do kalendarza świąt w całym Kościele Boże Ciało wprowadził dopiero papież Jan XXII w 1317 roku. Pierwsze procesje w uroczystość Bożego Ciała odbyły się w drugiej połowie XIII wieku w Kolonii w Niemczech. Niesiono w nich krzyż z Najświętszym Sakramentem.
   W Polsce po raz pierwszy uroczystości Bożego Ciała odbyły się w diecezji krakowskiej na początku XIV w. Procesje włączono do obchodów tego święta dopiero 100 lat później.

Boże Ciało AD2011 w naszej Parafii… .

W tym roku tradycyjnie Uroczysta Msza Św. odprawiona została o godz. 10-ej. Poprzedziła ona procesję do 4-ch ołtarzy rozmieszczonych w różnych punktach naszej Parafii. Po Mszy Św. ruszyła procesja tym razem w stronę Gruszki. W tym roku ołtarze przygotowali mieszkańcy i sąsiedzi koło kapliczki obok zabudowań Sadlików, przy kapliczce obok Ścieranków, przy kaplicy na gruszce p. A. Pałackiego oraz przy ostatniej kapliczce na Gruszce przygotowanym przez Akcję Katolicką naszej Parafii. Szczególnym akcentem procesji było błogosławieństwo parafian Najświętszym Sakramentem przy ostatnim ołtarzu. Pomimo trudu wspinaczki, Ci co doszli do końca nie czuli zmęczenie i po błogosławieństwie radośnie wrócili do domu.

JK