Uroczystość Objawienia Pańskiego

Obchodzona każdego roku 6 stycznia uroczystość Objawienia Pańskiego, zwana w polskiej tradycji świętem Trzech Króli, jest najstarszym - obok Wielkanocy - świętem kościelnym. Boże Narodzenie koncentruje się na uniżeniu Jezusa, a Objawienie Pańskie wskazuje na Boską wielkość nowonarodzonego Dziecięcia. Bóstwo Chrystusa uznali Mędrcy ze Wschodu, padając przed Nim na twarz, oddając Mu pokłon i ofiarując dary. To samo Bóstwo obwieścił głos Ojca z nieba w momencie chrztu Chrystusa w wodach Jordanu.

Tego dnia w kościołach święci się kredę i kadzidło. Jest to nawiązanie do darów, które Trzej Królowie, noszący imiona - Kacper, Melchior i Baltazar, złożyli Dzieciątku złoto, kadzidło i mirrę. Tradycją święta Trzech Króli jest pisanie na drzwiach domu poświęconą kredą, trzech liter - C+M+B oraz cyfr nowego roku. Litery te oznaczają imiona trzech króli lub też mogą być pierwszymi literami łacińskiego zdania: "Christus mansionem benedicat" - (Niech) Chrystus mieszkanie błogosławi. Objawienie Pańskie jest świętem nakazanym i tego dnia każda osoba wierząca ma obowiązek uczestnictwa we Mszy świętej.

Mszę św. o godz. 12.00 uświetnił śpiew scholi parafialnej.