Wielki Piątek

Wielki Piątek jest jednym z najważniejszych dni w roku liturgicznym, w którym wspomina się mękę i zbawczą śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu. To w szczególny sposób dzień zadumy i skupienia, w którym obowiązuje post ścisły.
W kościołach tego dnia sprawowana jest Liturgia Męki Pańskiej. W Wielki Piątek nie jest sprawowana Eucharystia, a wierni przyjmują komunię konsekrowanymi w Wielki Czwartek komunikantami. Podczas Liturgii Męki Pańskiej szczególny nacisk kładziony jest na czytania, modlitwę oraz adorację krzyża. Ewangelię w tym dniu stanowi opis męki i śmierci Chrystusa według św. Jana, zazwyczaj śpiewany lub czytany z podziałem na role.

W naszej parafii Liturgia Wielkiego Piatku rozpoczęła sie o godz.18. Miała uroczysty przbieg. W obstawę włączyli się i tym razem dorośli, czytając czytania i z podziałem na rolę Ewangelię. Młodzież natomiast ubogaciła liturgię swoim śpiewem. Na zakończenie kapłani przenieśli Najświętszy Sakrament do Grobu, gdzie adorowany będzie do Niedzielnego Poranka.