Wielka Sobota - Liturgia i Msza św.

Wielka Sobota jest dniem ciszy i oczekiwania. W ciągu dnia adorowany jest Najświetszy Sakrament przy Grobie Pana Jezusa. W naszej parafii adorację pełnia strazacy starsi i młodzi oraz ministranci i dziewczynki ze scholi.

Wieczorem po zachodzie słońca parafianie zgromadzili się na Liturgii Światła. Na zewnątrz kościoła kapłan poświęcił ogień, od którego następnie zapalił  Paschał - wielką woskową świecę, która symbolizuje zmartwychwstałego Chrystusa. Na paschale wyżłobił znak krzyża, wypowiadając słowa: "Chrystus wczoraj i dziś, początek i koniec, Alfa i Omega. Do Niego należy czas i wieczność, Jemu chwała i panowanie przez wszystkie wieki wieków. Amen". Umieścił tam również pięć ozdobnych czerwonych gwoździ, symbolizujących rany Chrystusa oraz aktualną datę.

Następnie wniósł Paschał do okrytej mrokiem świątyni, a wierni zapalili od niego swoje świece.  Zwieńczeniem obrzędu światła była uroczysta pieśń (Pochwała Paschału) - Exultet, którą wyśpiewał Ks. Józef.

W dalszej części liturgii paschalnej były czytania, które odczytali ojcowie rodzin przeplatane psalmami wyspiewanymi przez młodzież. Przypomniały one całą historię zbawienia, poczynając od stworzenia świata, przez wyjście Izraelitów z niewoli egipskiej, proroctwa zapowiadające Mesjasza aż do Ewangelii o Zmartwychwstaniu Jezusa.

Nastepnie dokonano poświęcenia wody, która przez cały rok będzie służyła przede wszystkim do chrztu.  Wszyscy wierni odnowili swoje przyrzeczenia chrzcielne wyrzekając się grzechu, Szatana i wszystkiego, co prowadzi do zła oraz wyznając wiarę w Boga Ojca, Syna i Ducha Świętego.

Wigilię Paschalną zakończono  Eucharystią, po czym nastąpił dalszy ciąg adoracji.