Uroczystości 75 lecia tragicznych wydarzeń na Gruszce

Uroczystości 75 lecia tragicznych wydarzeń na Gruszce

5 lipca 2015 r. niedziela Uroczystości patriotyczne

w 75 rocznicę zamordowania

       112 więźniów sanockiego więzienia na górze Gruszka w nocy z 5/6 lipca 1940 roku  

Przebieg uroczystości:

 

9.30 – msza św. w kościele Przemienienia Pańskiego w Sanoku, przejście na Cmentarz Centralny w Sanoku.

11.00 – Cmentarz  Centralny w Sanoku. Uroczystość przy mogile zbiorowej pomordowanych 112 więźniów sanockiego więzienia na górze Gruszka – Apel Poległych, złożenie wiązanek kwiatów, wystąpienia okolicznościowe.

Przejazd delegacji na miejsce egzekucji.

12.30 -  góra Gruszka - miejsce egzekucji polskich patriotów. Modlitwa za poległych, zapalenie zniczy, złożenie kwiatów. Wystąpienie prezesa Koła ŚZŻAK.

 

                                                                                                      Organizatorzy:

Starostwo Powiatowe w Sanoku

Koło ŚZŻAK w Sanoku,

Hufiec ZHP Ziemi Sanockiej

 

Zebrani po okolicznościowym wstępie złożyli pod pomnikiem wieńce, wiązanki kwiatów oraz zapalili znicze. W imieniu środowiska Gminy Zagórz wieniec złożył Burmistrz E. Nowak ora Wiceprzewodniczący Rady Gminy M. Marcinik.

W uroczystościach na Gruszce brali udział także inni przedstawiciele naszej Parafii w tym Poczet Sztandarowy SP im w. Witosa w Tarnawie Dolnej.

Miejsce to za sprawą OSP Tarnawa Dolna i działaczy sportowych ULKS Gimball Tarnawa zostało w ubiegłym roku uporządkowane i odrestaurowane dzięki pozyskanej datacji z Fundacji Karpackiej w ramach Grantu szwajcarskiego. Szkoda tylko, że organizatorzy o tym nie wspomnieli i nie zaprosili na uroczystość Tych z naszychparafian, którzy sie do tego przyczynili. Miejsce Straceń jest głównym elementem powstałego za sprawą Stowarzyszenia "Nasza Przyszłość - Tarnawa" i przy dofinasowaniu z Fundacji Karpackiej - Szlaku"Ku Pamięci".