Uroczystość Wniebowzięcia NMP

Jest to najważniejsza z uroczystości maryjnych w kalendarzu liturgicznym. Uroczystość ta, nawiązująca do jednej z chwalebnych tajemnic różańca, ukazuje nam prawdę o ostatnich chwilach z życia Maryi - Matki Jezusa. Uroczystość ta przypada zawsze 15 sierpnia.

O Maryjo czemu biegniesz w niebo?

Wg. tradycji i not historycznych, Maryja została wzięta wraz z ciałem i duszą (taki jest bowiem sens wniebowzięcia) do nieba w 15. lat po Wniebowstąpieniu swego syna - Jezusa Chrystusa. W Kościele Uroczystość ta obchodzona jest od ok. V wieku.

Tradycja naszej Parafii jest udział w uroczystościach odpustowych w Kalwarii Pacławskiej. W tym roku na Kalwarie pielgrzymowało ok. 100 osób.

Wniebowzięcie NMP nazywane jest także popularnie Świętem Matki Bożej Zielnej - w tym dniu przynosi się do kościoła kwiaty i zioła, aby je poświęcić. Następnie wracając z kościoła bukiet kwiatów zostawia się wśród upraw, by przynosił szczęście i urodzaje na roli, szczególnie przy zbiorach.

W naszj parafii zwyczajem stało się przynoszenie wieńców uwitych przez przedstawicieli Kół Gospodyń Wiejskich z Tarnawy Górnej i Dolnej. Wieńce te poświęcone 15 sierpnia ozdabiają wnętrze naszej światyni.