Liturgia Wielkiego Piątku

W dniu dzisiejszym w Kościele celebrowaliśmy Liturgię Wielkiego Piątku. Wielki Piątek to dzień Krzyża. Kościół nie sprawuje w tym dniu Mszy św. Nie słychać kościelnych dzwonów i dzwonków w czasie liturgii - zastępują je drewniane kołatki. Ołtarz jest bez obrusu, a tabernakulum puste. W świątyniach trwa adoracja Pana Jezusa w ciemnicy. Odbywają się także nabożeństwa Drogi Krzyżowej. Dopiero późnym popołudniem rozpoczynają się najważniejsze obrzędy tego dnia - Liturgia Męki Pańskiej, która składa się z Liturgii Słowa, adoracji Krzyża, obrzędów Komunii św. Po Liturgii Męki Pańskiej odbywa się procesja do Grobu Pańskiego z Najświętszym Sakramentem w monstrancji okrytej białym przejrzystym welonem symbolizującym całun, w który owinięto ciało zmarłego Chrystusa. W kościołach trwa adoracja.