Liturgia Wielkiej Soboty

Wielka Sobota – to trzeci i zarazem ostatni dzień Triduum Paschalnego. To czas wyciszenia i oczekiwania na przyjście Zmartwychwstałego Chrystusa. Przez cały dzień w kościołach trwała adoracja Najświętszego Sakramentu przy Grobie Pańskim.

Liturgia Wielkiej Soboty jest niezwykle bogata. Składa się z kilku przepięknych elementów. Po pierwsze, Liturgia światła pod gołym niebem – rozpala się ognisko, które jest błogosławione, a następnie święci się Paschał. Później ma miejsce uroczysty śpiew we wnętrzu kościoła, tzw. exsultet. Świeca rozświetla mrok i wypełnia kościół swoją światłością Po tej uroczystej pieśni, która wysławia Boga za Jego wielkie dzieła i opowiada chwałę Chrystusa, który rozświetla ciemności świata, ciemności grzechu i zwycięża – następuje długa Liturgia słowa, która przedstawia całe dzieje ludzkości. Po Liturgii słowa jest Liturgia Chrzcielna, podczas której wierni odnawiają przyrzeczenia chrzcielne. Na zakończenie odprawiana została uroczysta msza św. Wigilii Paschalnej.