Poświęcenie kwiatów i ziół

We wtorek, 15 sierpnia, w święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny zwane świętem Matki Boskiej Zielnej, przynieśliśmy do kościoła tradycyjnie kwiaty i zioła do poświęcenia.
Uroczystość Matki Boskiej Zielnej, przypadająca na połowę sierpnia, czyli zwykle już po żniwach, była na wsiach obchodzona jako podziękowanie za udane plony, modlono się o dalszy urodzaj, o zdrowie dla upraw, zwierząt i ludzi. Dawniej w  przynoszonych do poświęcenia bukietach musiało się znaleźć zboże, plony z gospodarstwa i kwiaty ozdobne, chętnie wtykano do niego także lecznicze zioła z ogródka i dzikie rośliny zielne. Dziś do kościoła przynosimy głównie bukiety kwiatów ogrodowych, polnych, kłosów traw i ziół. Jak mówi stare ludowe przysłowie: W sierpniu każdy kwiat woła – zanieś mnie do kościoła!