Kalwaria Pacławska

W dniach 11-15 sierpnia 2013 r. Kalwaria Pacławska tradycyjnie obchodziła Wielki Odpust Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Do sanktuarium przybyło tysiące pielgrzymów z różnych rejonów Polski (i nie tylko). Pierwszego dnia odbyło się nabożeństwo z modlitwą o beatyfikację Sługi Bożego o. Wenantego Katarzyńca. Eucharystii w następne dni przewodniczyli kolejno pasterze naszej diecezji : bp Stanisław Jamrozek, bp Adam Szal i abp Józef Michalik. Uroczystej Sumie Odpustowej 15 sierpnia o godz. 12:00 przewodniczył prowincjał krakowskiej prowincji franciszkanów, o. Jarosław Zachariasz.

Do Kalwarii Pacławskiej pielgrzymowali również nasi parafinie, grupowo bądź indywidualnie. W poniedziałek na czele z Ks. Józefem przemierzali  „dróżki kalwaryjskie” . Wieczorem uczestniczyli w uroczystej Mszy św. na placu, której przewodniczył Ks. bp. Stanisław Jamrozek. Kolejny dzień był poświęcony Matce Najświętszej – pielgrzymi uczestniczyli w tzw. Pogrzebie Matki Bożej. Następny dzień to modlitwa podczas  „dróżek Pana Jezusa” . Centralnym punktem każdego dnia była Eucharystia na galerii. W wigilię Wniebowzięcia NMP miała miejsce uroczysta procesja z figura Matki Bożej upamiętniająca to wydarzenie. Uroczystości odpustowe uświetniał zespół Fioretti z WSD       OO. Franciszkanów z Krakowa.

Trwający w sanktuarium w Kalwarii Pacławskiej Wielki Odpust stanowi bezpośrednie przygotowanie do przypadającego 15 sierpnia święta Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.