I Krajowy Kongres Parafialnych Rad Duszpasterskich w Licheniu

W dniach 14-15 września w sanktuarium Matki Bożej w Licheniu odbył się I Krajowy Kongres Parafialnych Rad Duszpasterskich. Hasłem Kongresu były słowa: „Współpracownicy komunii kościelnej”. Inicjatorem Kongresu był ks. abp Stanisław Gądecki, który w ramach episkopatu pełni funkcję Przewodniczącego Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski.

Kongres zgromadził przedstawicieli wielu diecezji w Polsce, w sumie 1235 osób. Naszą diecezję reprezentowali przedstawiciele poszczególnych(41) dekanatów. Wśród nich Dekanat rzepedzki reprezentował nasz parafianin Janusz Krajnik. Kongres był pierwszym tego typu wydarzeniem w historii Kościoła w Polsce. Warto zauważyć, że już przed Soborem Watykańskim II istniały rady parafialne, jednak zajmowały się one przede wszystkim sprawami gospodarczymi. Owocem soboru było powstanie nowych struktur komunijnych, z których wykształciły różne rady na poziomie diecezjalnym, np.: kapłańskie, duszpasterskie, katechetyczne itd. Na poziomie parafialnym zaczęły powstawać rady: duszpasterskie i ekonomiczne.

Kongres wypełniły: wykłady, praca w grupach tematycznych, dyskusje oraz uczestnictwo w Eucharystii i Liturgii Godzin. W świetle przedstawionych badań okazało się, że w 80 % parafii w Polsce zostały powołane rady parafialne i dotyczy to zarówno parafii wiejskich, jaki i miejskich. Kadencja rady duszpasterskiej wynosi ok. 8 lat. Bardzo często spotykamy takie sytuacje, kiedy w parafiach funkcjonuje tylko jedna rada, która zajmuje się zarówno sprawami ekonomicznymi, jak i duszpasterskimi. Większość w polskich parafiach spotyka się raz na kwartał. W pracach rad dominują inicjatywy o charakterze charytatywnym, 1/3 duszpasterskich rad zajmuje się sprawami ekonomicznymi. W świetle badań przeciętna rada duszpasterska w Polsce liczy 13-14 osób.

Kongres był potrzebnym wydarzeniem, które z jednej strony ukazało bogactwo działań i funkcjonowania rad duszpasterskich w parafiach w Polsce, z drugiej natomiast także zadania, które przed nimi stoją. Należy mieć nadzieję, że spotkanie w Licheniu stanie się zaczynem do powoływania rad duszpasterskich we wszystkich parafiach, także i w naszej diecezji. Jego owocem może być także zwołanie kongresu przedstawicieli parafialnych rad duszpasterskich w naszej diecezji. Pojawiła się także propozycja zorganizowania warsztatów dla parafialnych rad duszpasterskich, z których będą mogły skorzystać działające w naszej diecezji rady.

Janusz Krajnik

Więcej informacji - www.kongres-prd.pl