Święto Matki Bożej z Lourdes

11 lutego - w uroczystość Matki Bożej z Lourdes – obchodziliśmy Światowy Dzień Chorego. Tegoroczne orędzie papieskie  zatytułowane zostało  „Jeden jest wasz Nauczyciel, a wy wszyscy braćmi jesteście (Mt 23, 8). Relacja zaufania u podstaw opieki nad chorymi” (z ORĘDZIA PAPIEŻA FRANCISZKA NA XXIX ŚWIATOWY DZIEŃ CHOREGO 2021 r.)

W tym szczególnym dniu, w naszym kościele podczas Mszy św. modlono się za wszystkich cierpiących, zarówno duchowo, jak i fizycznie oraz za tych którzy na co dzień, zawodowo lub z potrzeby serca towarzyszą chorym i cierpiącym. W czasie Mszy miało miejsce również specjalne błogosławieństwo chorych oraz obrzęd Sakramentu Namaszczenia.

Światowy Dzień Chorego został ustanowiony przez papieża Jana Pawła II 11 maja 1992 roku - w 75. rocznicę objawień fatimskich i w 11. rocznicę zamachu na jego życie na placu św. Piotra w Rzymie. Wyznaczony został na 11 lutego, gdyż tego dnia w 1984 r. ogłoszono pierwszy w dziejach Kościoła List Apostolski "Salvifici doloris", poświęcony wartości ludzkiego cierpienia. Główne obchody pierwszego Światowego Dnia Chorego odbyły się w 1993 roku w Lourdes we Francji, z udziałem Jana Pawła II.

„Drodzy bracia i siostry, przykazanie miłości, które Jezus pozostawił swoim uczniom, znajduje konkretną realizację także w relacji z chorymi. Społeczeństwo jest bardziej ludzkie, jeśli potrafi bardziej zatroszczyć się o swoich słabych i cierpiących członków, a zdoła czynić to skutecznie będąc ożywione miłością braterską. Dążmy do tego celu i sprawmy, aby nikt nie został pozostawiony sam sobie, aby nikt nie czuł się wykluczony lub opuszczony” -  z Orędzia papieża Franciszka na XIX Światowy Dzień Chorego 2021