Parafialna Droga Krzyżowa

W okresie Wielkiego Postu odprawiamy nabożeństwa Drogi Krzyżowej. To nabożeństwo wielkopostne o charakterze adoracyjnym, polega na symbolicznym odtworzeniu drogi Jezusa Chrystusa na śmierć i złożenia Go do grobu.

Tradycja odprawiania Drogi Krzyżowej powstała w Jerozolimie. W średniowieczu rozpowszechnili ją franciszkanie. W kościołach katolickich przedstawiana jest w 14 obrazach lub rzeźbach rozmieszczonych na ścianach bocznych świątyni.

W naszej parafii, w każdy piątek Wielkiego Postu o godzinie 17:00 odprawiana jest Droga Krzyżowa z udziałem dorosłych, dzieci i młodzieży. Rozważania stacyjne przygotowywane są przez działające w parafii wspólnoty: Akcje Katolicką, Domowy Kościół, Pomocnice Duszom Czyśćcowym, młodzież i dzieci, a nad całością czuwają kapłani.

Krzyż niesiony od stacji do stacji i rozważanie męki i śmierć Jezusa uświadamia każdemu  z nas wielkość Boga, który jest Miłością. Miłością wchodzącą w nasz ludzki świat, w tym obecnym czasie, tu i teraz. Uczestnicząc w nabożeństwie  pozwólmy Chrystusowi ogarnąć naszą codzienność niejednokrotnie naznaczoną krzyżem. Pamiętajmy też, że za odprawienie Drogi krzyżowej można uzyskać odpust zupełny spełniając odpowiednie warunki.