Roraty w naszej parafii

Jednym ze zwyczajów adwentowych są Roraty. Jest to Msza święta sprawowana ku czci Najświętszej Maryi Panny. Z Roratami związany jest zwyczaj zapalania specjalnej świecy – roratki, która symbolizuje Maryję i jest zapowiedzią przyjścia na świat Chrystusa. Ważnym symbolem jest również wieniec z czterema świecami oznaczającymi cztery niedziele Adwentu. Zapalanie świec oznacza czuwanie i gotowość na przyjście Chrystusa. W naszej parafii Roraty są o godz. 17.00. Na wejście jest procesja przy zaciemnionym kościele a obecne w kościele dzieci niosą zapalone lampiony. Po wysłuchaniu Słowa Bożego obecni wsłuchują się w głos Kapłana, który przygotowując wiernych na czas przyjścia Pana pokazuje drogę Świętej Rodziny jaką przebyła z Nazaretu do Betlejem. Wyrazem przygotowania do Bożego Narodzenia są też zadania dla najmłodszych. Chętne dzieci wykonuja ozdoby choinkowe i przynoszą je do Kościoła. Na koniec Mszy św. Kapłan losuje dwie z nich a wylosowane osoby otrzymują figurkę Maryi, którą zabierają na wieczór i kolejny dzień do swego domu. Niech Maryja obecna w rodzinach wyprasza potrzebne łaski dla wszystkich domowników.