Uroczystość Wniebowziecia NMP

Obchodzona rokrocznie 15 sierpnia Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny zaliczana jest jako najstarsze święto maryjne. Prawdę o Wniebowzięciu NMP ogłosił jako dogmat wiary papież Pius XII 1 listopada 1950 r. w Konstytucji apostolskiej "Munificentissimus Deus": "...powagą Pana naszego Jezusa Chrystusa, świętych Apostołów Piotra i Pawła i Naszą, ogłaszamy, orzekamy i określamy jako dogmat objawiony przez Boga: że Niepokalana Matka Boga, Maryja zawsze Dziewica, po zakończeniu ziemskiego życia z duszą i ciałem została wzięta do chwały niebieskiej" (Breviarium fidei VI, 105).
W polskiej tradycji święto ku czci Matki Bożej Wniebowziętej zwane jest również świętem Matki Bożej Zielnej. Na pamiątkę podania głoszącego, że Apostołowie zamiast ciała Maryi znaleźli kwiaty, poświęca się kwiaty, zioła i kłosy zbóż. Wierzy się, że zioła poświęcone w tym dniu za pośrednictwem Maryi otrzymują moc leczniczą i chronią od chorób i zarazy. Rolnicy tego dnia dziękują Bogu za plony ziemi i ziarno, które zebrali z pól.
W naszej parafii w dniu Wniebowzięcia podczas „sumy” poświęcono wiązanki kwiatów, ziół i kłosów. Poświecono również wieńce wykonane przez parafianki z Tarnawy Górnej i Dolnej, jak również owoce pól i ogrodów.

HK