Spotkanie z Kardynałem Dziwiszem

Na zaproszenie Kardynała Stanisława Dziwisza w dniu 23 lutego 2008 r. grupa przedstawicieli Gminy Zagórz, a wśród nich przedstawiciele także naszej parafii w osobach – Marii i Stanisława Zarzycznych, Haliny i Janusz Krajników, Adama Malca oraz Edwarda Mąki, wzięli udział w corocznym spotkaniu w Pałacu Arcybiskupów w Krakowie na Franciszkańskiej 3 w ramach zjazdu twórców i opiekunów „Szlaków Papieskich” z całej południowej Polski. Honorowy patronat nad Szlakami Papieskimi pełni właśnie ks. Kardynał i co roku zaprasza na osobiste spotkanie i wspólną modlitwę osoby związane z pielęgnacją tej idei w różnych regionach naszego kraju.  Spotkanie rozpoczęło się złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy pod pomnikiem Jana Pawła II stojącym w podworcu  Pałacu Arcybiskupów przez przybyłe delegacje, a następnie zgromadzeni wzięli udział we Mszy św. odprawionej w prywatnej kaplicy arcybiskupów i odprawianej w intencji beatyfikacji Ojca Świętego, a koncelebrowanej przez JE ks. Kardynała oraz księży przybyłych na to spotkanie z różnymi delegacjami. Całe spotkanie miało bardzo podniosły charakter, a szczególnym przeżyciem dla jego uczestników było bezpośrednie spotkanie i krótka rozmowa z  osobistym asystentem Ojca Świętego ks. Kardynałem w  tym pokoju z okna którego wielokrotnie Papież przemawiał podczas swych pielgrzymek do Ojczyzny do mieszkańców Krakowa.

Udało się nawet na koniec „zdobyć” osobistą dedykację Kardynała w książce jego autorstwa zatytułowanej „Świadectwo”.

Spotkanie to raz jeszcze utwierdziło wszystkich w przekonaniu, że warto zachować w pamięci i pielęgnować miejsca które naznaczył swoją obecnością Karol Wojtyła. Pragnienie Ojca św. Jana Pawła II zawarte w przesłaniu „Pilnujcie mi tycz szlaków” jest realizowane także w naszej Gminie, poprzez otwarcie w dniu 3 maja 2007 r. odcinka szlaku Papieskiego prowadzącego od Węzła kolejowego do ruin Klasztoru Karmelitów Bosych w Zagórzu oraz przez zainicjowanie tradycji wędrowania na dalszej części tego szlaku w ramach I Szkolnego Rajdu Szlakiem Papieskim zorganizowanego przez grupę nauczycieli Gimnazjum im. JP II w Tarnawie Dolnej w dniach 24 i 25 września 2008 r.

HiJK