V Rajd Trzeźwości

W dniu 22 września 2011 r. odbył się jubileuszowy V Rajd Trzeźwości w hołdzie Błogosławionemu Janowi Pawłowi II Honorowemu Obywatelowi Zagórza pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Zagórz. Rozpoczęcie Rajdu już tradycyjnie nastąpiło na Placu Obrońców Węzła Zagórskiego, gdzie o godz. 9.00 spotkali się organizatorzy oraz jego uczestnicy. Zebranych powitał Prezes Stowarzyszenia Nasza Przyszłość – Tarnawa J. Krajnik, który przedstawił pokrótce cel imprezy oraz historię Rajdu. Przekazał także uczestnikom pozdrowienia i życzenia od Burmistrza MiG Zagórz P. Ernesta Nowaka. W tym roku data V Rajdu wypadła niemalże dokładnie w 55 rocznicę pierwszego pobytu w Zagórzu Karola Wojtyły – 20 września 1957 r. Przy wtórze pieśni ”Barka” przedstawiciele poszczególnych szkół złożyli kwiaty i znicze pod obeliskiem upamiętniającym historyczne daty odwiedzin Zagórza przez Karola Wojtyłę. Na trasę uczestnicy wyruszyli za doświadczonym przodownikiem turystycznym p. Markiem Drwięgą, nauczycielem Gimnazjum im. Jana Pawła II w Tarnawie Dolnej.
Już po raz czwarty z rzędu za organizację oraz zabezpieczenie techniczne Rajdu było odpowiedzialne STOWARZYSZENIE Nasza Przyszłość – Tarnawa. Współorganizatorem imprezy była Miejsko-Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
W bieżącym roku Rajd przebiegał stałą trasą Szlaku Papieskiego łączącego Zagórz z Chryszczatą, a w zasadzie jego pierwszym odcinkiem łączącym Węzeł Kolejowy – z górą „Gruszka”. Podobnie jak w ubiegłym roku zakończenie Rajdu miało miejsce przy Pomniku Jana Pawła II przy kościele parafialnym w Tarnawie Górnej, gdzie złożono wiązankę kwiatów i zapalono znicze.
W rajdzie czynny udział wzięło sporo osób bo doliczono się ich nie licząc organizatorów ponad 70. Martwi jednak to, że nie wszystkie szkoły postarały się o udział swoich przedstawicieli. Na 11 zagórskich szkół swoje oficjalnie zgłoszone zorganizowane grupy pod opieka wychowawców miały tylko 3 (SP I Gimnazjum w Zagórzu oraz SP Lukowe). Ponadto udział w Rajdzie pojedynczo wzięli uczniowie SP Poraż i SP Tarnawa oraz kilka osób dorosłych z Zagórza i Sanoka. Wszyscy uczestnicy imprezy oddali tym samym hołd Błogosławionemu Janowi Pawłowi II i zamanifestowali swoje NIE przeciwko różnym zniewoleniom człowieka.
Uczestnicy Rajdu skorzystali z gorącego posiłku przy ognisku na terenie rekreacyjnym obok Domu Strażaka przygotowanego przez działaczy  STOWARZYSZENIA Nasza Przyszłość – Tarnawa.
W tym roku frekwencja na Rajdzie była dość dobra - mamy jednak nadzieję, że w przyszłym roku na szlak wyruszy jeszcze więcej osób.
STOWARZYSZENIE Nasza Przyszłość – Tarnawa serdecznie dziękuje wszystkim osobom, które czynnie i bezinteresownie zaangażowały się w organizację tej imprezy. Niech Wam Ojciec Święty Błogosławiony Jan Paweł II wyprasza potrzebne łaski u Boga. Bóg zapłać.

Opr. JK