"Szewczyk Dratewka"

W ostatni czwartek maluchy i starszaki naszego Przedszkola, mogły obejrzeć spektakl pod tytułem Szewczyk Dratewka, który został zaprezentowany przez aktorów Artystycznej Sceny PRL z Krosna. Dzieci były bardzo ucieszone, ponieważ w niektórych momentach same mogły wziąć udział w przedstawieniu np. segregując fasolki, śpiewając piosenki, klaszcząc w dłonie i odpowiadając na pytania Dratewki. Przedszkolaki są jednocześnie widzami i uczestnikami, co sprawia, że doskonale się bawią, dzięki czemu lepiej zapamiętują przesłanie prezentowanej bajki. Warto dodać, że aktorzy z Krosna mają wspaniały kontakt z dziecięcą widownią.

Szewczyk Dratewka był wędrującym biedakiem, który miał w kieszeni tylko okruszki chleba. Pomimo biedy, chętnie pomagał innym w potrzebie – naprawił mrowisko, pomógł pszczołom w porządkowaniu plastrów miodu i nakarmił resztkami chleba głodne, dzikie kaczki. Zwierzęta były mu wdzięczne i obiecały się zrewanżować. Młodzieniec, wędrując przez wsie i miasta, usłyszał, że w pobliskim zamku  została uwięziona Księżniczka, której ani na chwilę nie spuszcza z oka zła Czarownica. Wszyscy ratowali pannę – królewicze, wojownicy i rycerze, ale żaden nie zdołał jej ocalić. Dratewka postanowił uwolnić dziewczynę i poddał się rozkazom Czarownicy, która obiecała puścić ją wolno pod warunkiem, że Szewczyk oddzieli mak od piasku, znajdzie kluczyk do komnaty w stawie i odgadnie, która z przedstawionych panien jest prawdziwą Księżniczką.  Na pomoc przybiegły mu zwierzęta – mrówki oddzieliły mak od piasku, kaczki znalazły klucz w stawie, a pszczoły wskazały mu prawdziwą księżniczkę. Młodzieniec był im bardzo wdzięczny. Od tej chwili Dratewka i jego wybranka żyli długo i szczęśliwie, a nasze dzieci nauczyły się, że zawsze warto pomagać innym.

Przedszkolakom bardzo podobała się śmieszna Czarownica i wesoły Dratewka, ale największe wrażenie zrobiła na nich urocza Księżniczka, ubrana w czerwoną suknię i złoty kapelusz. Nie sposób było jej nie rozpoznać, chociaż Dratewka na początku pomylił ją z kilkoma paniami z przedszkola, z czego dzieciaki bardzo się śmiały. Oby tego uśmiechu im nie brakowało. Cieszymy się, że Teatrzyk z Krosna tak często nas odwiedza.