Dzieci poznaja zawody

8 listopada maluchy i starszaki gościły w swoim Przedszkolu pana leśnika Marka Krajnika. Na początku starszaki przywitały gościa piosenką „Duszki leśne”, a następnie maluszki zatańczyły „Taniec kolorowych liści”. Pan Marek bardzo ciekawie opowiadał o swoim zawodzie i miał doskonały kontakt z przedszkolakami. Niektóre nawet siadały mu na kolanach, by móc jeszcze lepiej się wsłuchać.

Do głównych obowiązków leśnika należy troska o las i mieszkające w nim zwierzęta. Pan Marek wspominał dzieciom o swoim spotkaniu z dzikami. Opowiadał, że w tarnawskich lasach można spotkać niedźwiedzia brunatnego. Przypomniał przedszkolakom, jak należy zachowywać się w lesie. Był bardzo zadowolony, gdy okazało się, że dzieci o wielu rzeczach już słyszały i mogły pochwalić się znajomością zasad bezpiecznego zachowania się na terenie leśnym, nazywaniem niektórych gatunków grzybów i roślin. Leśnik wspominał też, jak zwierzęta przygotowują się do zimy. Zachęcał przedszkolaków do dokarmiania ptaków, tłumacząc, że te małe stworzenia są zdane tylko na siebie, często jest im zimno i głodują, więc przyfruną do każdego karmnika. 

Na koniec spotkania, przedszkolaki zaśpiewały panu leśnikowi piosenkę „Krasnoludki” i wręczyły mu upominek. Pan Krajnik także obdarował dzieci prezentami  - malowankami z tematyką leśną, a także ciekawymi zabawkami z drewna. Panie otrzymały bardzo potrzebne pomoce związane z lasem i zwierzyną leśną, które na pewno wykorzystają do pracy z dziećmi.

Maluchy i starszaki wspominają to spotkanie do dzisiaj i cieszą się, że pan Marek znalazł dla nich czas. Dzięki takim gościom, dzieci mogą poznać nowe zawody i być może w przyszłości będą wykonywać jeden z nich. Teraz oczekujemy kolejnych, podobnych spotkań.  

… i z Panią krawcową

Nasze przedszkolaki nie musiały długo czekać na wizytę kolejnego gościa, który chętnie opowiadał o wykonywanym zawodzie. We wtorek, 20 listopada, do drzwi przedszkolnych zapukała pani krawcowa. Dzieci oczekiwały jej przybycia od samego rana. Panie na zajęciach przybliżyły przedszkolakom zawód krawcowej, pokazały modne kreacje z gazet i kilka kolorowych materiałów. 

Krawcowa przyniosła ze sobą wiele ciekawych rzeczy. Najważniejszą z nich była maszyna do szycia, którą można „wyczarować” wiele pięknych ubrań – sukienek, bluzeczek, spódniczek, spodni i ozdób. Krawcowa z miłą chęcią brała na kolana kolejno wszystkie dzieci i uczyła je wyszywać materiał podstawowymi ściegami. Tłumaczyła, że nie każdy wzór pasuje do danej tkaniny i rodzaju ubrania. Pokazywała także guziki i kolorowe nici różnej grubości. Najchętniej słuchały jej dziewczynki, które na pewno w przyszłości chciałyby umieć tak pięknie szyć, jak miły gość. Chłopcy skupiali uwagę nie tylko na ściegach i wzorkach, ale przede wszystkim na działaniu maszyny do szycia. Byli ciekawi, w jaki sposób potrafi ona tak zwinnie i precyzyjnie szyć. Pani krawcowej bardzo podobał się gust dzieci odnośnie mody i najnowszych trendów. Na koniec spotkania maluchy i starszaki wręczyły gościowi laurkę i upominek, a pani uszyła im piękne, czerwone serce, do którego można wbijać szpilki lub zawiesić w sali na pamiątkę wspaniałego i pouczającego spotkania.